Virtualna izložba učeničkih radova
VII-b odjeljenja OŠ "Hamdija Kreševljaković"
O školi
Osnovna škola “Hamdija Kreševljaković” je izgrađena 1937. Godine. Nalazi se u naselju Vrtnik, općini Stari Grad, koja je i jedna od najstarijih mahala u Sarajevu. Škola je prvobitno nosila naziv "VII narodna osnovna škola", 1959. godine škola mijenja naziv u OŠ "Džavid Haverić" po narodnom heroju iz drugog svjetskog rata, a od 1992. godine škola nosi naziv OŠ "Hamdija Kreševljaković" po poznatom bosanskohercegovačkom historičaru Hamdiji Kreševljakoviću. Status: redovna osnovna škola; dob učenika: 6 - 14 godina; Broj učenika: 341. Više informacija o samoj školi, đacima i aktivnostima možete pronaći na oficijelnoj web stranici škole
Proces rada
Tokom procesa realizacije učenici/ce su samostalno birali temu koju žele raditi, te su se skladu sa zadatim likovnim zadatkom se kreativno izrazili.
Na čas su došli sa spremim materijalom: A3 formatom papira, temepera ili akvarel bojama, kistovima, posudicama/čašicama za vodu i paletama.
Učenici nisu smjeli koristiti linijar. Radi vremenskog ograničenja nisu svi stigli zavrišiti predviđenu aktivnost. Mnogi učenici su svoje radove odnijeli sa sobom kući.
UČENIČKI RADOVI
Virtualna izložba
Održani ogledni čas u osnonoj školi Hamdija Kreševljaković bio je pod mentorstvom nastavnika Zakerijaha Nalića a učesnici/ce istog bili su učenici/ce VII-a razreda. Na osnovu njihovih radova kreirana je virtualna izložba. Izložba je urađena u sklopu redovnog studija na Nastavničkom Odsjeku, Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. Učenike/ce upoznala sam sa nastavnom tematikom ploha, ritam, dinamika i harmonija, kroz nastavnu jedinicu ploha/negiranje plohe. Teme zadtaka su bile:
-
Kreiranje vlastite optičke iluzije uz upotrebu komplementarnih boja ili
-
Kreiranje bosanskog ćilima uz upotebu komplementarnih boja
Faza vizualnog ili optičkog realizma 12-14 god.
U ovoj fazi dječijeg razvoja učenici/ce razvijaju osjetiljiv osjećaj za boju, izražena je konstruktivna mašta. Motorika dobiva na kvaliteti (geometrijska perspektiva, atmosferska perspektiva, koloristička perspektiva), zastupljena je senzibilnot pericepcije. Evidentno je opadanje kreativnosti u odonosu na predhodne razvojne faze.
O meni
Zovem se Ilma Kulić, rođena sam u Sarajevu. Studentica sam IV godine Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, Nastavničkog Odsjeka. Umjetnost za mene ima posebno mjesto, kao i iskonska potreba da pomažem ljudima. Jedno do mojih prvih iskustava je održavanje oglednog časa u osnovnoj školi, kada sam shvatila koliko je posao nastavnika odgovaran i inspirativan.